Burundi, skrytá perla Afriky

10. 1. 2019

Ve čtvrtek 10. Ledna proběhla na Klokotech přednáška o dobrovolnickém pobytu Marie Misařové v Burundi – skryté perle Afriky. Návštěvníci se dozvěděli, jestli se úspěšné logopedce vyplatilo opustit Českou republiku.

Obdarovaná,

tak bych shrnul působení Marie Misařové v Komunitě Chemin Neuf, která odvádí skvělou práci i v africkém státě Burundi.

Je překvapivé,že na Klokotech jsme besedy o sousedních státech Burundi už měli, a bylo zajímavé i srovnání našeho farníka,který je ze sousedního státu - Rwandy. Tyto země obývají pastevecké kmeny Hutů a Tutsiů, ktěří po staletí soupeří o vládu.  Často se to děje i násilím,kdy umřelo při válečných konfliktech statisíce lidí. Země je tak uvržena do chudoby, i když je zde příznivé podnebí a země úrodná.

Komunita v době působení naší dobrovolnice měla i českého kněze Petra, který tam působil i jako stavitel kostela. Marie Misařová pomáhala připravovat evangelizační setkání, která v komunitě probíhají, a jejich účast je ve stovkách lidí, kteří chválí a děkují Bohu.

Na fotkách a videu jsme viděli, jak se lidé usmívají a tancují. To bylo vidět i v nemocnici, kde v primitivních podmínkách léčí sestry z řádu Misionářek lásky a naše dobrovolnice se tak na čas proměnila ve zdravotní sestru. Poznala, jak se Bůh umí postarat.

Dost mě potěšilo, jak je pro tamní obyvatele důležité si popovídat s přáteli i srdečnost k hostům. Zájem o druhé bez kalkulu, že od něj něco potřebuji, a důvěra v Boha zde, byly i pro nás darem a budeme myslet na obyvatele i v modlitbách. Povídání bylo skvělé a velký dík.

Marii provázíme modlitbou na cestu do tanzánského sirotčince Karibu Nyumbani, kam odlétá na dalších pár měsíců.

-js-

Svatý stolec
Biskupství českobudějovické
Misionáři obláti
Katolická církev
Víra.cz
Charita ČR
Papežská misijní díla